Ruth T. Seeger Award (Girls)

Year
Team Overall Champions
Best Track Athlete
Best Field Athlete
All Around Athlete
2017 Texas School for the Deaf Jaida Scott (SO)
Texas
Daijuhnae Williams (JR)
Fremont
Cassidy Perry (SO)
Maryland
2016 Maryland School for the Deaf Shanieka Coleman (SR)
Mississippi
Emelia Beldon (JR)
Maryland
Daijuhnae Williams (SO)
Fremont
2015 Maryland School for the Deaf Shanieka Coleman (JR)
Mississippi
Isabella Paulone (SO)
Indiana
Daijuhnae Williams (FR)
Fremont
2014 Minnesota State Academy for the Deaf Shanieka Coleman (SO)
Mississippi
Ruth Ballentine (JR)
Minnesota
Kori Koss (SR)
Wisconsin
2013 Minnesota State Academy for the Deaf Shellane McKitty (SR)
New York – Fanwood
Tabitha Anderson (JR)
Minnesota
Simone James (JR)
Indiana
2012 Model Secondary School for the Deaf Elissa Letendre (SR)
Learning Center
Lori Eldred (JR)
Model
Sabina Shysh (SO)
Arizona
2011 Minnesota State Academy for the Deaf Elissa Letendre (JR)
Learning Center
Amanda Feliciano (JR)
Wisconsin
Jasilyn Williams (JR)
Texas
2010 Maryland School for the Deaf Elissa Letendre (SO)
Learning Center
Jessica Ginyard (SO)
Pennsylvania
Claire Tucker (JR)
Maryland
2009 Maryland School for the Deaf Paige Brewer (FR)
Maryland
Michele Giterman (SR)
Texas
2008 Model Secondary School for the Deaf Keisha Howard (SR)
Riverside
Erin Philips (SR)
Louisiana

Thomas O. Berg Award (Boys)

Year
Team Overall Champions
Best Track Athlete
Best Field Athlete
All Around Athlete
2017 Maryland School for the Deaf Brady Perry (JR)
Maryland
Cale Aramboles (FR)
Fremont
Egan Seremeth (SR)
Maryland
2016 Minnesota State Academy for the Deaf Bobga Tete (JR)
Maryland
Kyrell Cummings (JR)
Minnesota
Anthony Barger (SR)
Minnesota
2015 Minnesota State Academy for the Deaf Gashaw Duhamel (JR)
Model
Garrett Springer (SR)
Minnesota
Zachary Richardson (SO)
Texas
2014 Minnesota State Academy for the Deaf Gashaw Duhamel (SO)
Tennessee
Garrett Springer (JR)
Minnesota
Nick Jones (SR)
Missouri
2013 Minnesota State Academy for the Deaf Taylor Pierce (SO)
Minnesota
Shaun Novella (SR)
Minnesota
Malcolm Harris (SR)
Oregon
2012 California School for the Deaf – Fremont Mohamed Kamara (SR)
Maryland
Gregory Spriggs-Cudjo (SR)
Fremont
Taylor Koss (SR)
Wisconsin
2011 Texas School for the Deaf Trey Gordon (SR)
Unattached
Jonathan Ford (JR)
Texas
Taylor Koss (JR)
Wisconsin
2010 Texas School for the Deaf Kyle Winter (JR)
Texas
Patrick Jennison (SR)
Wisconsin
Jay Hill (SR)
Texas
2009 California School for the Deaf – Fremont Tony Guido (SR)
Fremont
Marcus Gentry (JR)
Texas
2008 Texas School for the Deaf Delvin Furlough (SR)
Texas
Jamie Hill (SR)
Alabama