Year
Boys
Girls
2017
Onyemachi Davis, Indiana
Julie Tobin, Arkansas
2016 Steven Fuerst, Minnesota Randy Shank, Maryland
2015
Kathy McHugh, California-Fremont
Randy Shank, Maryland
2014 Steven Fuerst, Minnesota Marvice Robinson, Alabama
2013
Joseph Lee, Illinois
Therese Pohl-Markowitz, Wisconsin
2001 to 2012 – There was no Coach of the Year award available.
2000 Emory Marsh, California-Fremont Donna Johnson, Florida
1999
1998 Robert Morris, Missouri
1997 Michael McGeath, Indiana Ella Washington, Missouri
1996 Andy Bonheyo, Texas Brad Carlson, Arkansas
1995 James Koetz, California-Fremont Chip Stirling, Louisiana
1994 Susan Barnabei, New Jersey Dennis Palka, American
1993 Lou Volpintesta, American Steve Harrison, Tennessee
1992 Gus Termon, Tennessee Nancy Benton, Maryland
1991 Bert Haynes, Alabama Ella Washington, Missouri
1990 Alex Rubiano, Wisconsin Dave Kyser, Tennessee
1989 Michael McGeath, Indiana Bill Ramborger, South Carolina
1988 Dick Jones, Maryland Don Kitson, Phoenix
1987 Chip Stirling, Louisiana Ken Pedersen, California-Fremont
1986 Fred Farrior, Oregon Kevin Brodie, Illinois
1985 Richard Black, Texas Jack Griffin, Maryland
1984 Richard Black, Texas Mike Gaura, Florida
1983 Richard Black, Texas Billie Lewis, Alabama
1982 Jim Bonds, Illinois Sam Williamson, Mississippi
1981 Jim Kiser, Virginia Sam Williamson, Mississippi
1980 Jim Kiser, Virginia Sybil Ayers, South Carolina
1979 Roger Davis, Missouri Sybil Ayers, South Carolina
1978 Bill Ramborger, South Carolina Cheryl Johnson, Florida
1977 Bill Ramborger, South Carolina Cheryl Johnson, Florida
1976 Dwight Rafferty, North Dakota Melanie McNulty, Tennessee
1975 Greg Cordle, Georgia Tom Kearns, Mississippi
1974 Greg Cordle, Georgia Mona Kitson, Florida
1973 David Wilding, Idaho Ruth Seeger, Texas
1972 Robert Devereaux, Washington Ruth Seeger, Texas
1971 Lou Pennella, St. Mary’s Jackie McBroom, Indiana
1970 Robert Devereaux, Washington Ruth Seeger, Texas
1969 Marvin Tuttle, North Carolina Ruth Seeger, Texas
1968 Lou Pennella, St. Mary’s Vernice Peters, California-Riverside
1967 Ken Norton, California-Berkeley
1966 Ray Parks, California-Riverside
1965 Robert Devereaux, Washington
1964 Henry White, Florida
1963 John Shipman, Louisiana
1962 Bill Thornton, California-Riverside
1961 Earl Roberts, Michigan
1960 John Rybak, St. Mary’s
1959 Leslie Massey, Indiana
1958 John Shipman, Louisiana
1957 Cecil Davis, Mississippi
1956 Earl Roberts, Michigan
1955 Dave Fraley, California-Berkeley
1954 Dwight Rafferty, North Dakota
1953 Frank Sladek, Arizona
1952 Nathan Lahn, Iowa
1951 Thomas Berg, Idaho
1950 John Kubis, North Carolina
1949 Edwin Robinson, Mt. Airy (PA)
1948 Earl Roberts, Michigan
1947 Earl Roberts, Michigan
1946 Jake Caskey, Indiana
1942 to 1945 – No meet due to World War II
1941 Louis Byouk, California-Berkeley
1940 Cecil Scott/Nathan Lahn, Iowa
1939 Chester Dobson, Minnesota